Zaštita na radu - propisi, cijene, obveze, ponude
Novosti iz zaštite na radu. Pregled obveza poslodavca i prava radnika. Cijena zaštite na radu, ponude, popusti.
Novosti iz zaštite na radu. Pregled obveza poslodavca i prava radnika. Cijena zaštite na radu, ponude, popusti.
Najčešći načini na koje dolazi do padova i rušenja zaposlenika su:
U najvećem broju slučajeva izvore opasnosti predstavljaju neispravne ili skliske radne površine namijenjene kretanju osoba na radu.
OPASNOSTI OD PADOVA I RUŠENJA U RADNIM PROSTORIMA I PROSTORIJAMA
U radnim prostorima i prostorijama važno je projektirati pod na način da se, za vrijeme rada u tim prostorima, osigurava trajna stabilnost, ravna površina i sigurno hodanje (prema Pravilniku o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
Projektiranje stepeništa
Širina odmorišta između stepeništa ne može biti manja od širine stepenišnog kraka, a dužina odmorišta između stepenišnih krakova ne smije biti manja od 110 cm. Gazišta i odmorišta stepeništa ne smiju biti klizavi, a ako postoji opasnost od klizanja potrebno je na površinu gazišta postaviti materijal koji nije klizav (protuklizne trake i slično). Visina stepenica u građevinskim objektima namijenjenim za radne i pomoćne prostorije mora iznositi od 13 do 19 cm, a širina gazišta od 26 do 36 cm, ovisno o njihovoj namjeni.
Sve stepenice na istom stepeništu moraju biti jednake što se tiče visine i širine gazišta, s maksimalnim dozvoljenim odstupanjima u širini gazišta i visini od 0,5 cm (čl. 90. Pravilnika o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
Zavojito stepenište u radnim i pomoćnim prostorijama može se postavljati samo u izuzetnim slučajevima. Zavojito stepenište mora biti projektirano i izvedeno na način da je na najužem dijelu širina gazišta veća od 13 cm.
Zavojito stepenište se ne smije koristiti kao izlaz za slučaj evakuacije i spašavanja radnika (čl. 91. Pravilnika o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
Stepenište i stepenišno odmorište duž rubova s otvorene strane moraju imati zaštitnu ogradu s rukohvatom. Zaštitne ograde i rukohvati moraju biti postavljeni kontinuirano na cijeloj dužini kraka stepeništa.
Stepeništa do 10 stepenica moraju biti sa jedne strane ograđena sigurnom ogradom, a stepeništa sa više od 10 stepenica moraju imati ogradu za obje strane.
Galerije, platforme (podiji), prelazne rampe, prelazi, mostovi i sva mjesta rada na visini većoj od 120 cm iznad nulte točke terena ili poda prostorije s kojih se može pasti, moraju biti ograđene čvrstom zaštitnom ogradom. Konstrukcija zaštitnih ograda i rukohvata mora biti izvedena bez stršećih dijelova ili umetnute oplate, koji bi mogli zahvatiti odjeću osoba.
Visina zaštitne ograde ne smije biti manja od 100 cm mjereno od površine poda.
Rukohvati i zaštitne ograde na stepenicama moraju biti postavljeni na visini od 100 cm iznad gornje površine gazišta, mjereno okomito od sredine gazišta stepeništa do vrha rukohvata odnosno ograde.
Rukohvati moraju biti izvedeni tako da ruka može po njima kliziti bez prekida (čl. 92.-95. Pravilnika o radnim i pomoćnim prostorima i prostorijama).
OPASNOSTI OD PADOVA I RUŠENJA S POSTROJENJA
Kod održavanja i upravljanja postrojenjem većih dimenzija, između ostalog, propisano je sljedeće (čl. 31. Pravilnika):
Autor: Administrator, 12. 06. 2012
Kategorije: zaštita na radu, opasnosti od padova i rušenja
Ključne riječi: zaštita na radu, opasnost, padovi, rušenje, radni prostori
Zadnje vijesti:
Objavljen novi Pravilnik o osposobljavanju i usavršavanju iz zaštite na radu
Ovaj pravilnik zamjenjuje stari Pravilnik o osposobljavanju iz zaštite na radu i polaganju stručnog ispita. Donosimo izmjene što se promijenilo i nove ZOS i ZOOP obrasce....
Pročitajte više
Kako samostalno voditi zaštitu na radu?
Sukladno Zakonu o zaštiti na radu poslodavac do 49 zaposlenih može samostalno ili putem svog ovlaštenika voditi poslove zaštite na radu ako ispunjava određene uvjete, odnosno vođenje može povjeriti vanjsko...
Pročitajte više
Psihofiziološki napori na radnom mjestu
Zaštita na radu obuhvaća i upravljanje psihofiziološkim naporima na radnom mjestu te je važno identificirati i smanjiti psihosocijalne rizike....
Pročitajte više
Minimalni tehnički uvjeti za ugostiteljstvo
Temelj kod otvaranja ugostiteljskog objekta je zadovoljavanje minimalnih tehničkih uvjeta. Potrebni uvjeti su propisani zakonom za pojedine objekte, a općenito što je potrebno za svaki ugostiteljski objekt nav...
Pročitajte više
Pravilnik o izloženosti statodinamičkim,psihofiziološkim i drugim naporima radnika
Ministarstvo zdravstva donijelo je ovaj pravilnik za zaštitu zdravlja radnika izloženih ovim naporima, a mi donosimo kratki pregled pravilnika....
Pročitajte više
Pružanje prve pomoći na radnom mjestu – obveze poslodavca
Svaki poslodavac dužan je osigurati odgovarajuće uvjete za pružanje prve pomoći unesrećenim radnicima do dolaska hitne medicinske pomoći ili prebacivanja u bolnicu ili ambulantu. To uključuje osiguranje os...
Pročitajte više